17 січня 2021

Зубцювання голкою на подолах полтавських сорочок

 

 Зубцями, виконаними голкою, можна обробляти поділки.  Для обробки горловини  - це «загрубий» шов.

Такі зубці виконуємо петлевими стібками на рубці. Висота петлевого стібка може бути 2, 3 чи  4 нитки полотна. Ширина одного петлевого стібка -  2 чи 3 нитки полотна. Це залежить від товщини полотна та ниток, якими вишиваємо.  

Приклад вишивання зубців з висотою на 3 нитки полотна і кроком петлевого шва на дві нитки полотна:

Крок 1. Вишити  перший петлевий стібок. Добре затягнути нитку, направляючи її вверх.

 

Крок 2. Відступити вліво дві нитки полотна і виконати другий петлевий стібок. Затягнути робочу нитку, направляючи одночасно вверх і до середини. Виходить, що ці три вишиті вертикальні ниточки сходяться в одну точку.


 Крок 3. Помістити робочу нитку на вказівний палець лівої руки. З лиця вколоти голку праворуч в утворену першу арку і зробити петлю -  це третій петлевий стібок. Затягнути нитку догори – утворився зубчик. 


 Крок 4. Знов  тримати натягнуту робочу нитку на вказівному пальці  лівої руки. З вивороту вколоти голку ліворуч – у арку другого петлевого стібка. Вивести нитку на лице. Не сильно затягувати, щоб утворений зубець не загинався на виворіт.


Крок 5. Повернутися в першу арку - отримали поперечний стібок. Вишитий зубець став цупкий, добре тримає форму.  Вивести голку на вихідну позицію майбутнього  другого зубця. Тут увага: початок другого зубця починається через 2 нитки полотна ліворуч від першого зубця. 


 Готові зубці: Початок другого зубця може співпадати з закінченням першого, в такому випадку  ширина одного петлевого стібка має бути більшою, наприклад, 3 нитки полотна:

 Зубці, виконані на поділках українських сорочок (ці світлини взяла з просторів інтернету):

Світлина зі сторінки FB Давній народний одяг

Світлина зі сторінки FB Ustia Stefanchuk. Поділ жіночої сорочки з села Лютенька у Гадяцькому районі Полтавської області

Світлина зі сторінки FB Ustia Stefanchuk. Поділ жіночої сорочки з села Лютенька у Гадяцькому районі Полтавської області2 коментарі:

  1. Дуже цікаво! Дякую, що розказали, думаю, що це знадобиться, хочу зайнятися народними орнаментами...

    ВідповістиВидалити
  2. Таню, дуже дякую за майстер-клас. Він ще від січня, а я його лише зараз побачила.

    ВідповістиВидалити