13 липня 2013

Мережка прутик


      Це найпоширеніша і найпростіша мережка, яка здебільшого є основою для більш складного виконання. Нею підрублюють краї полотна при вишиванні серветок, скатертин, рушників, сорочок.
      Роботу починають з нижнього правого кута полотна (по праву руку) і рухаються вліво.

Одинарний прутик

 
Інші назви: однобічний прутик, одинарний (однобічний) стовпчик.
      На полотні визначають місце і з правого боку зверху вниз нашивають закріпку - качалочку з паралельних стібків, що охоплюють три-чотири нитки основи. Кількість стібків залежить від ширини мережки, а крайні стібки повинні бути на дві нитки вище і нижче мережки (це верхня і нижня чисниці). Можна виконати одразу обидві закріпки - праву і ліву, визначивши довжину мережки.
      Над нижньою чисницею підрізають і витягують  декілька ниток піткання (утоку). Закріплюють нитку у петлю внизу біля правої закріпки і набирають на голку 3,4 або 6 (залежно від цупкості полотна) вертикальні нитки, обкручують їх, формуючи прутинку. Виколюють голку на чисниці. Вишивальну нитку притягують до полотна, щоб було видніше отвори.

Якщо в прутик з'єднують 2 нитки полотна, то кажуть, що це "однобічний прутик на двох нитках", якщо ж з'єднують 4 нитки, то кажуть , що це  "однобічний прутик на чотирьох нитках" і т.д
Декоративну мережку шиють з лицевого боку, а таку, що використовують для пришивання рубців - з вивороту:

 Подвійний прутик


      Інші назви: двобічний прутик, звичайний прутик, подвійний (двобічний) стовпчик, драбинка.
      Подвійний прутик є продовженням одинарного прутика. Складається з двох рядів одинарних прутиків, які виконані зверху і знизу від прорідженої ділянки.
Спочатку вишивають одинарний прутик, повертають полотно на  180° незапетленими нитками до себе і вишивають ще один ряд одинарного прутика. Стібки двох рядів знаходяться точно один над одним, тому  нитки полотна збираються у вертикальні прутики або стовпчики. Після закінчення прутикування кінець нитки закріплюють з вивороту під нитками  закріпки і відрізують.
      Цю мережку використовують як основу для складних мережок, зубцювання, підрублювання серветок, рушників, доріжок, сорочок та інших виробів.
 
 

     

 Кольоровий прутик

      Кольоровий прутик - виконують справа на ліво, як звичайний прутик, лише голку виколюють не за дві нитки чисниці, а за три. Другий (верхній) ряд прутика виконують. не повертаючи зразка, справа на ліво, внаслідок чого стібки на чисницях нагадують "сосонку". Виконують його в основному кольоровими нитками, здебільшого червоними, тому і має назву "кольоровий". Застосовують цю мережку для підрублювання різних виробів на Київщині, Чернігівщині.
 
 

Розділений прутик

 
      Інші назви: роздвоєний прутик, розділений (роздвоєний) стовпчик, черв'ячок, зигзаг, решітка, змійка.
      Це звичайна мережка, прутики якої по низу поділені навпіл. Її застосовують  як доповнення до основного орнаменту, при вишиванні складних мережок, а також при підрублюванні виробів та на обвідках.
      Розділений прутик можна виконувати лише на парній кількості ниток. "Розділений прутик" схожий на "подвійний прутик", але стібки верхнього і нижнього рядів зміщені один відносно одного.
      Спочатку виконують однобічний прутик, набираючи на голку парну кількість ниток. Після закінчення роботи полотно повертають на 180 градусів незапетленими нитками до себе і, розділяючи навпіл кількість ниток, які є у прутику, з'єднують їх з половиною сусіднього прутика. Утворюється зигзаг з вертикальних ниток полотна.
      Розділений прутик, як і подвійний, можна виконувати і з лицевого боку і з вивороту. 

      

      Дворядовий подвійний прутик

     
       Інша назва: дворядний подвійний прутик через чисницю.
       Це два паралельні прутики через чисницю.
      Верхні прутики можуть розміщуватись навпроти нижніх. У старовинних вишивках зустрічається дворядовий подвійний прутик, у якому стовпчики верхнього і нижнього прутиків не збігаються. Цією прозорою мережкою підрублювали подоли жіночих сорочок, обробляли пазухи та підрублювали рукава чоловічих сорочок.
 
 

 Сліпа мережка

Її виконують аналогічно до однобічного прутика, але без витягування ниток.
 
 

 

 

 
Немає коментарів:

Дописати коментар