Мережку стовпчики використовують при оздобленні одягу та різноманітних декоративних виробів. Вона (як і гречка, вівсяночка, лучка, черв'ячок) найчастіше
є обмежуючою лінією з обох боків в орнаменті, додатковим елементом в складних мережках. Вишивають білими нитками на білому полотні, або нитками в тон до полотна, деколи червоними нитками, нитками на тон світлішими або темнішими від полотна.
На основі стовпчика вишивають майже всі складні мережки.
Мережка стовпчики складається з трьох рядків: 1-й вишивають одинарним прутиком, 2-й – стовпчиком, 3-й – подвійним прутиком.
Спочатку вишивають закріпки (качалочки) на всю висоту мережки.
Знизу від качалочок відступають 2 нитки
полотна, підрізають і висмикують 3 нитки полотна – це буде 1-й ряд. Вишивають в цьому ряді знизу одинарний
прутик (зазвичай в прутик захоплюють стільки ниток полотна, скільки висмикнули для першого рядка, тобто 3 нитки, може бути й 4.).
Виконавши його, залишають 3 нитки полотна, а наступні 5 ниток полотна підрізають і висмикують– це буде 2-й ряд.
На залишених трьох нитках, біля правої качалочки закріплюють робочу нитку і вишивають 2 прутики на 3-4-ох нитках полотна, далі голку з ниткою виводять по діагоналі у другий ряд.
Виконують стовпчик: вколюють голку між качалочкою і першим прутиком і виводять за першим прутиком. Робочу нитку протягують - утвориться настил на два прутики. Робоча нитка завжди повинна залишатися знизу від настилу.
Потім голку вколюють зверху від настилу і виводять справа на ліво за другим прутиком. Таким чином утвориться невеликий діагональний стібок зверху від настилу, який прикріпляє стібок настилу. Наступний настил роблять, як і попередній.
Залежно від цупкості полотна і товщини вишивальної нитки вишивають стільки настилів, щоб останній щільно притулявся до ниток полотна і утворений стовпчик був цупким (приблизно 5-6 настилів).
Виконавши останній настил стовпчика, вколюють голку зверху від настилу і виводять по вертикалі вниз за першим настилом. Перший стовпчик виконано.
Щоб перейти до наступного стовпчика, вколюють голку навпроти робочої нитки в першому ряді і виводять по діагоналі в другому ряді. Другий і всі наступні стовпчики мережки вишивають таким чином, як і перший стовпчик. Увага! Слідкувати, щоб кількість настилів вздовж всієї мережки була однаковою.
Виконавши всі стовпчики в ряді, залишають 3 нитки полотна, підрізають та висмикують наступні 3 нитки полотна – це 3-й ряд. В цьому ряді зверху і знизу виконують
одинарний прутик.
Мережка подвійні стовпчики
Така мережка, як і попередня, - неширока, тому в
узорах вона часто буває обмежуючою лінією.
Вона складається з трьох рядків: 1-й вишивають
одинарним прутиком, 2-й – подвійним стовпчиком, 3-й – одинарним прутиком.
Спочатку висмикують нитки і вишавють перший
ряд одинарним прутиком, як і для мережки "стовпчики". Другий ряд складається з стовпчиків, які
виконуються, як і в попередній мережці, настилами, але тільки до середини ряду -
це по 3-4 настили.
Далі роботу повертають на 180 градусів так, щоб
вишиті стовпчики опинилися зверху. Залишають 3 нитки полотна і підрізають 3 нитки
полотна для 3-го ряду. У другому ряді дошивають стовпчики справо на ліво:
перший стовпчик вишивають, захопивши качалочку і перший прутик. Наступні стовпчики вишивають так, щоб вони роздвоювали вже вишиті стовпчики.
3-й ряд вишивають одинарним прутиком.
Зразки вишивки:
Київщина, хрестик, мережка "стовпчики" |
Рубцювання з допомогою мережки "стовпчик" |
Джерела:
1. В.Л. Левчук "Червоними і чорними нитками".
2. Л.М. Сорокина «Учись вышивать» Альбом.
3. Г.К. Цибульова, Г.Ф. Гаврилова "Ручне вишивання".
2. Л.М. Сорокина «Учись вышивать» Альбом.
3. Г.К. Цибульова, Г.Ф. Гаврилова "Ручне вишивання".
Дякую! Захомячила до себе в майстер-класи :)))
ВідповістиВидалитиБудь-ласка :-)
ВидалитиДякую!Дуже цікаво! А що то за тканина бежевого кольору?
ВідповістиВидалитиЦе льон. Правда він трохи нерівномірний, та для мережок підходить.
ВидалитиЩиро дякую.
ВідповістиВидалитиДякую за майстер-клас! Я тільки починаю вчитися техніки мережки, а вже зіштовхнулася з проблемою - навіть шов качаловка виходить якийсь "кучерявий", використовувала нитки ДМС, дивлюся а у Вас нитка іншої структури. Підкажіть мені будь-ласка як називається Ваша нитка і чи можна нею оздоблювати виріз і робити мережку чоловічої сорочки, тканина-домоткане полотно екстра. Дуже Дякую !
ВідповістиВидалитиТут звичайний "Ірис", але я вишиваю таки ДМС в 2 чи 3-4 нитки залежно від структури полотна. Качалочки будуть рівніші, якщо трохи натренувати руку) Ідачі.
ВидалитиДякую !
Видалити